Vymezení behaviorálních financí
Behaviorální finance jsou oborem, který používá poznatky psychologie a sociologie na vysvětlení iracionálních rozhodnutí trhových účastníků. Jednoduchým způsobem definoval termín behaviorální finance Hersh Shefrin, který jako jeden z prvních ekonomů aplikoval poznatky moderní psychologie na finance:
„Behaviorální finance jsou aplikací psychologie na finanční chování, tzn. chování a jednání lidí v podmínkách rizika.“
Behaviorální finance automaticky nepředpokládají racionální chování tržních subjektů a platnost teorie efektivních trhů. Tento typický znak vystihuje ve své definici ekonom Jay Ritter:
„Behaviorální finance zahrnují výzkum, který vypouští tradiční předpoklady maximalizace očekávaného užitku s racionálními investory na efektivních trzích.“
Barberis a Thaler, americký ekonomové a překupníci behaviorálních financí, definovali behaviorální finance následovně: „Behaviorální finance jsou novým přístupem k finančním trhem, který vznikl aspoň zčásti jako odpověď na problémy, kterým čelila tradiční paradigma. Ve všeobecném smyslu tvrdila, že některé finanční fenomény můžou byť lepší pochopené použitým modelem, ve kterých ne jsou některé subjekty celkem racionální.“