Pokud jste se rozhodli do svého interiéru začlenit sedací pytle nebo vaky, pak zřejmě patříte mezi moderní a odvážné lidi. Spousta lidí se totiž vaků neoprávněně bojí: nedrží tvar, špatně se na nich sedí, jsou spíše pro mladé lidi, špatně se z nich vstává… Pravdou je, že nekvalitní sedací vak může řadu těchto lidí ujistit v tom, že mají pravdu. Zdaleka se to ale netýká všech sedacích vaků. Pokud se tedy rozhodujete, všímat byste si měli nejenom samotné barvy, ale také výplně a tvaru.

Velikost sedacího vaku

Jedním z hlavních kritérií při výběru je zvolit správnou velikost. Je samozřejmé, že do dětského pokojíčku vystačí i menší sedací vaky. Pokud je ale vak určen především pro dospělé osoby, měl by mít minimální velikost 140 cm. Tato velikost je vhodná pro sezení, pokud plánujete na sedacím vaku také ležet, vyberte si ještě větší velikosti. Přihlédněte také k nosnosti sedacího vaku.

Tvar a barva sedacího vaku

Výběr barev je takřka neomezený, proto můžete snadno začlenit svůj vak do jakéhokoli interiéru. Tvary sedacího vaku mohou být také různé. Asi nejznámější je sedací vak tvaru polštáře. Je ideální pro ležení, může být ale doplněn popruhy, takže si z něj jednoduše uděláte křesílko. Dalším používaným tvarem je hruška. Jsou nenáročné na prostor a velmi pohodlné (bývají vyšší, než ostatní druhy sedacích vaků). Pokud toužíte po imitaci křesla, můžete si koupit sedací vak ve tvaru křesla. Vhodný je například do kanceláří. Známé jsou také sedací vaky ve tvaru fotbalového míče, které jsou ideální například pro sledování televize. Existují také malé sedací vaky ve formě taburetu nebo pufu, ty můžete vytáhnout, když k vám přijde početnější návštěva.

Výplně sedacích vaků

Nejkvalitnější jsou sedací vaky vyplnění EPS kuličkami (velikosti kuliček jsou od 2 do 7 mm). Jsou velmi pohodlné, přizpůsobí se vašemu tělu a v případě potřeby se dají dokoupit a snadno doplnit. Stále populárnější jsou přírodní výplně, například z pohankových nebo špaldových slupek. Ty už nejsou tolik pohodlné, přesto kvalitní. Polystyrenová drť se dnes už příliš nepoužívá, protože velmi brzy slehne. Existují také sedací vaky plněné vzduchem. Jsou lehké, praktické a skladné.

Předchozí článekZlatá svatba je důvod oslavy Tipy, se kterými prožijete krásný den
Další článekJak to chodí při povodních nebo zatopení domu v případě dřevostavby?