Rozrostla se vaše firma natolik, že potřebujete mít svůj vlastní plně vybavený sklad? Nebo se chystáte modernizovat ten stávající? Správně zařízený sklad by měl prostor využít na maximum. Záleží na každém detailu – vhodně umístěné regály, bezpečnostní prvky i speciální počítačové programy usnadní práci zaměstnancům a vám ušetří peníze i čas.

Pečlivě vybrané regály

Regály a skladovací prostory jsou tím nejdůležitějším, co ve skladu budete potřebovat. Regálové systémy umožňují mít všechny výrobky a součástky přehledně uspořádané, takže zaměstnanci nebudou muset bloudit po skladu a hledat je. Regály samozřejmě nezapomeňte viditelně označit a poté každé položce přiřadit skladovou pozici. K tomu vám pomůže buď speciální počítačový program, nebo alespoň Excelová tabulka.

Do skladu jsou ideální kovové regály, které mají vysokou nosnost a dlouhou životnost. Podle potřeby si můžete vybrat z několika uspořádání – policové, patrové nebo třeba konzolové regály. Pokud už teď víte, že dispozici skladu budete muset čas od času změnit (například vlivem rozšiřujícího se sortimentu nebo přikupování prostor), zvažte, zda pro vás nebudou dobrou volbou mobilní regály.

Proškolení zaměstnanci

Pokud otevíráte nový sklad a zaměstnáváte nové zaměstnance, nezapomeňte, že je vaší povinností zajistit jim školení BOZP, a to ještě předtím, než do zaměstnání nastoupí. Další školení pak souvisí s technikou, kterou budou používat (vysokozdvižné vozíky a podobně). Vyhnete se tak možným potížím, které by mohly vzniknout neodbornou manipulací, či dokonce úrazům.

Správná teplota a dostatek světla

Některé výrobky musí být skladované při určité teplotě nebo by se příliš vysokou či příliš nízkou teplotou mohly znehodnotit. Pro některý druh zboží bude nutné instalovat dodatečné chladicí boxy, avšak ani tak byste neměli ve skladu zanedbat regulaci teploty. Zaměstnancům totiž musíte poskytnout vhodné pracovní podmínky. Samozřejmě se nevyhnete ani instalaci průmyslového osvětlení.

Předchozí článekBOZP není jen školení
Další článekJak se starat o zahradní bazén?