Háčkovací příze vždy vybírejte podle toho, ke kterému účelu je budete potřebovat. Podle toho, co budete chtít uháčkovat, si musíte zvolit správnou tloušťku vlákna i vhodný materiál. Jen tak se vám dílo dokonale podaří.

Jak vybrat tloušťku příze

To, jakou máte zvolit tloušťku vlákna, závisí vždy na tom, co vlastně chcete uplést. Síla vlákna se vždy uvádí jako „mic“. Tenká příze má tloušťku 16 – 21 mic a hodí se na upletení tenkého svetříku nebo rukavic. Středně silná příze má tloušťku 22 – 28 mic a je určená pro pletení svetrů. Velmi silná příze se pak značí silou 29 mic a nejvíce se hodí pro pletení dekoračních předmětů. Tloušťka je vždy uvedena na popisku příze. 

Jak vybrat materiál

Co se týče výběru materiálu na háčkovací příze, můžete volit mezi přírodními a syntetickými materiály. Přírodní materiál se dále ještě dělí na ten živočišného původu – vlna, kašmír, mohér a hedvábí a rostlinného původu – bavlna, bambus nebo len. I výběr materiálu by se měl opírat o to, co máte v plánu plést. Pokud se chystáte uplést ponožky, hodí se speciální ponožková příze nebo vlna. Jestliže máte v plánu plést šálu a čepici je na to nejlepší akrylová příze, pro dětské oblečení se zase hodí vždy jen bavlna. 

Jaké mohou být příze

Příze mohou být buďto: 

  • jedno skané – tedy vyrobené z jednoho vlákna
  • dvojmo skané – zhotovené ze dvou vláken 
  • trojmo skané – vyrobené ze tří vláken. 

Příze z jednoho vlákna bývá většinou trošku nepravidelná. Příze ze dvou nebo tří vláken bývají nadýchanější než příze jen z jednoho vlákna, také jsou pravidelnější a pevnější. Speciální bývá ponožková příze, která se dělá i ze čtyř vláken. Jen s přízí ale nic neupletete, takže zvolte i správně velkou jehlici. Takový svetr se například plete na jehlici s označením 3,5. Ponožky na jehlicích 2,5.

A teď už můžete konečně začít plést své výtvory. Hlavně ať se práce vydaří. 

Předchozí článekDesky pod umyvadlo vybírejte z kvalitních voděodolných materiálů
Další článekJak začít podnikat v Česku