Tlumiče jsou součást vozidla, která během dlouhé zimy dostala nejvíce zabrat. Zatímco poškození elektroniky a její zhoršenou funkčnost poznáte na první pohled, tlumiče často nevykazují potíže na první dobrou. Přitom přímo ohrožují posádku vozidla. Čeho si všímat?

Dlouhé zimní měsíce nevěstí pro auto nic dobrého

Naše zeměpisné šířky nejsou pro vozidla příliš ideální. dlouhé zimní měsíce a nutnost chemického posypu na silnicích může mít vliv například na prvky podvozku našeho auta. Je nutné po zimě zkontrolovat, zda nedošlo z opotřebení nebo korozi některých součástí auta. Tlumiče do auta jsou jednou z nich (ať už jsou to tlumiče Volkswagen nebo Audi). Samozřejmě trpí i elektronika. Po zimě je tedy vhodné nechat si zkontrolovat tlumiče do auta, ale také kapacitu baterie.

Prvotní příznaky opotřebení tlumičů

Některé příznaky opotřebení tlumičů jsou zprvu nenápadné. Dochází k prodloužení brzdné dráhy. Toho si ale na první pohled nemusíte vůbec všimnout, jelikož potíže jsou pomalé a objevují se postupně.

Čeho si ale zřejmě všimnete, je naklánění vozidla při průjezdu zatáčkou. To je skutečně velmi nepříjemné a dokáže to významně ovlivnit bezpečnost celé posádky. Opotřebené tlumiče již také způsobují, že vozidlo nedrží ve své stopě a na vozovce plave.

Další potíže značí velké problémy

Když se tyto prvotní symptomy poškozených tlumičů rozhodnete ignorovat, problém bohužel nezmizí. Postupně se budete setkávat s prohloubením potíží a brzdná dráha se bude ještě dále prodlužovat. Chvění a vibrace volantu se mohou proměnit dokonce ve slyšitelné nárazy. Účinnost bezpečnostních systémů vozidla, jako je ABS a ESP, se snižuje. Vůz při zrychlování dokonce prokluzuje. Celkově se vozidlo stává velmi těžce ovladatelným a je na čase s tím něco dělat.

Vadné tlumiče nemohou zajistit kontakt pneumatik s vozidlem, takže se dostáváte do celé řady nebezpečných situací.

Předchozí článekModerní betonové stěrky s certifikací ISO
Další článekZačíná sezóna pro motorkáře