Žijeme v době, kdy přichází do módy trend eco-bio potravin a domácího chovu a pěstování. Pokud je toto i váš případ a pěstujete vlastní zeleninu nebo chováte vlastní domácí zvířata, pojďte se s námi podívat na pár typů a rad, jak to dělat co nejefektivněji.

Vzpomeňte si na dílny na základní škole

Všichni jste jistě chodili na základní školu, kde byl jeden z předmětů dílny nebo pracovní činnosti. V těchto hodinách jste se snažili naučit pracovat se dřevem, zahradničit apod. A teď právě nastává ta chvíle, kdy můžete tyto znalosti zúročit.

Pokud si chcete postavit vlastník kurník pro slepice, či králíkárnu pro králíky, není nic lepšího, než vzít dřevo, hřebíky, kladívko a stát se kutilem.

Pamatujte, všechno se dá využít

V první řadě, navštivte vaše půdy, kůlny, stodoly, garáže a podívejte se, co vám tam leží, jak se říká, ladem. Jakýkoliv kousek dřeva, pletiva a jiných věcí se dá využít.


Na záhonek k zelenině stačí vzít obyčejný kůl, můžete využít i přebytečnou násadu z rozbité lopaty nebo rozbitého koštěte, zatlouct ho pár centimetrů pod zem a přivázat kouskem provázku (ale pozor, moc neutahovat, rostliny musí mít prostor pro růst).


K oplocení záhonu proti srnkám nebo vašemu pejskovi také stačí pár klacků a pletiva, případně aj nějaké sítě. A někdy se můžou hodit různé lapače a plašiče.

Zapojte celou rodinu

Samozřejmě né každý má čas na hraní si na kutila. Nevadí! Zapojte i ostatní členy rodiny – ideálne více méně dobrovolně.

V dnešní moderní době všichni, obzvláště děti, rádi sedávají u počítače, televize a jiné elektroniky, to ale není dobře. Pokud si ani vy nevíte rady, jak dostat syna či dceru ven, toto je ideální příležitost. Ideální je spravit si z takýto práce zábavu, ne vnutit ju nasilu.


Myslete ale na to, aby práce byla adekvátní věku a pohlaví, předejte tak zbytečnému zranění či výčitkám. Je také důležité udělat z práce také zábavu. Proto zkuste jako celá rodina postavit například ptačí budku, každý se na ni jistě vyřádí.

Váš syn či dcera se takto naučí péči o domácnost a zahradu, budou trávit volný čas na čerstvém vzduchu a především vám pomůžou s chodem celé domácnosti.

Zdá se to být možná až moc obtížné, ale není nic snažšího, než vzít telefon a vyhledat si návod na jakoukoliv činnost. Od téhle chvíle nebudete mít problém s opravením poličky, zabezpečením výběhů pro zvířata a jiných drobností.
Vaše peněženka tak neutrpí značné ztráty a obohatí vás pocit pýchy z vlastní dobře odvedené práce.

Předchozí článekAltán 3×3
Další článekVýroba plastů aneb k čemu se používají extrudované tyče